اخبار و تازه ها
اخبار جزئیات خبر > اخبار و تازه ها - جزئيات اخبار

از بیماری های جنسی چه می دانید؟

بیماری های آمیزشی جنسی از بیماری‌های نسبتاً شایعی هستند که از شخصی به شخص دیگر به دنبال تماس جنسی منتقل می شوند.
 
 
 
 
 
 
 
 
بیماری های آمیزشی جنسی
بیماری های آمیزشی جنسی از بیماری‌های نسبتاً شایعی هستند که از شخصی به شخص دیگر به دنبال تماس جنسی منتقل می شوند. اغلب نوجوانان و جوانان که از نظر جنسی فعال هستند به این بیماری مبتلا می‌شوند. علت ایجاد بیماری های آمیزشی باکتری یا ویروس هایی هستند که از طریق پوست و ترشحات مجاری تناسلی از فردی به فرد دیگر در طی فعالیت جنسی منتقل می شوند و باعث ایجاد علائم موضعی و عمومی در بدن می‌شوند.
بیماری‌های آمیزشی عفونی دو دسته هستند: دسته ای که تنها راه انتقال آنها تماس جنسی است و دسته ای که یکی از راه‌های انتقال آنها تماس جنسی می باشد (مانند هپاتیت ب و ایدز). بیماری‌های آمیزشی در هر دو جنس مذکر و مونث ایجاد می‌شوند ولی علایم و عوارض آنها در دو جنس متفاوت است. علائم این بیماری ها در خانم ها عبارتند از ترشحات بدبو و غیر معمول از دستگاه تناسلی، سوزش و خارش و ضایعات زخمی در ناحیه تناسلی، درد کشاله ران و اطراف دستگاه تناسلی، درد حین نزدیکی و... علائم این بیماری ها در مردان شامل ترشح از مجرای ادرار، بزرگ شدن غده های لنفاوی کشاله ران، زخم ناحیه تناسلی، درد و سوزش هنگام دفع ادرار و... می باشد. در صورت بروز هرگونه علائم غیر طبیعی در پوست ناحیه تناسلی، اطراف مجاری ناحیه تناسلی و یا ترشح از مجرای ادراری باید فوراً به پزشک مراجعه شود. حتما تماس جنسی مشکوک را به پزشک اطلاع دهید تا تشخیص و درمان فرد آسان گردد. راه تشخیص این بیماران معاینه توسط پزشک، آزمایش ترشحات و در صورت لزوم آزمایش خون و ادرار می باشد.
شایع‌ترین بیماری‌های آمیزشی عبارتند از سوزاک، عفونت کلامیدیا، تبخال تناسلی، زگیل تناسلی، سیفلیس و شانکروئید. برخی از بیماری‌های مهم مانند هپاتیت ب و ایدز، علاوه بر انتقال از راه خون، از طریق جنسی نیز می توانند منتقل شوند.
1.سوزاک: این بیماری در اثر یک باکتری (میکروب) به نام گونوکک ایجاد می‌شود. به علت ایجاد سوزش شدید در مجرای آقایان به این نام مشهور شده است. این بیماری در خانم ها اغلب بدون علامت است. در آقایان ترشحات غلیظ و چرکی از مجرا به همراه سوزش و احساس ناخوشی در مجرای ادراری علائم بارز هستند که معمولاً ۱ تا ۱۴ روز پس از تماس جنسی با فرد آلوده ایجاد می‌شوند. این بیماری با آنتی بیوتیک درمان می شود و درمان شریک جنسی به همراه درمان خود فرد ضروری می باشد. عوارض این بیماری در صورت عدم درمان عبارتند از: عفونت بیضه ها، تنگی مجرای ادراری آقایان، عفونت لوله های رحمی و تخمدان ها در خانمها و ناباروری
2.عفونت کلامیدیا: کلامیدیا یک نوع میکروب (باکتری) بوده و از شایع‌ترین علل بیماری‌های آمیزشی عفونی محسوب می‌شود. اغلب بیماران مذکر یا مونث بی علامت هستند (بیماری خاموش). در حدود نیمی از مردان مبتلا به عفونت کلامیدیایی علائم ادراری مانند سوزش و تکرر ادرار و خروج ترشحات شفاف و بی رنگ از مجرا دارند. معمولا عفونت کلامیدیا با سوزاک همراه است و باید همراه سوزاک این بیماری نیز درمان شود. در خانم ها این عفونت می‌تواند موجب عفونت شدید لوله های رحمی شده و موجب ناباروری شود.
 3.تبخال تناسلی: عامل ایجاد کننده آن یک نوع ویروس می باشد بنام ویروس نوع 2 تبخال (نوع یک ویروس در اطراف دهان ایجاد تبخال می‌کند). انتقال آن بسیار سریع بوده و حتی پس از یک بار تماس جنسی با افراد آلوده انتقال صورت می‌گیرد. علائم آن به صورت تاول های ریز آبدار پوستی دردناک در کنار هم که سوزش و خارش دارند، می باشد. این تاول‌ها در ناحیه تناسلی و گاهی داخل یا لبه خروجی مجرای ادراری دیده می‌شوند که باعث سوزش هنگام ادرار کردن می‌شود. بیماری برای همیشه در بدن شخص مبتلا باقیمانده و باعث آلودگی شریک جنسی می گردد. در صورت ابتلای خانم حامله به این بیماری، در صورت انجام زایمان طبیعی، بیماری منتشر و خطرناکی در نوزاد ایجاد می‌شود که ممکن است کشنده باشد.
۴.زگیل‌تناسلی: عامل آن ویروس است که از طریق تماس جنسی منتقل و به صورت برجستگی گوشتی قارچی شکل در ناحیه تناسلی ظاهر می شود. در صورت ابتلا فرد تا آخر عمر از این ویروس پاک نمی‌شود و همسران این افراد در خطر ابتلا به سرطان گردن رحم خواهند بود.
5.سیفلیس (زخم بدون درد ناحیه تناسلی): یکی از چهار بیماری‌های اولیه آمیزشی است که شیوع ان نسبت به گذشته بسیار کاهش یافته است. علامت آن به صورت زخم بدون درد برجسته در پوست ناحیه تناسلی و کشاله ران می باشد که معمولاً چند هفته بعد از تماس جنسی دیده می شود. در صورت عدم درمان می‌تواند عواقب جبران ناپذیری به همراه داشته باشد مانند علایم منتشر پوستی، عفونت مغزی و تشنج، عفونت دریچه‌های قلبی، فلج اندامها، آسیب بینایی و...
6.شانکروئید (زخم دردناک ناحیه تناسلی): عفونت ناشی از باکتری است که به صورت دردناک در ناحیه تناسلی همراه با ترشحات چرکی زردرنگ از بستر زخم تظاهر می نماید. معمولاً در این بیماری عقده های لنفاوی کشاله ران، همان طرف بزرگ و دردناک می شوند. درمان دارویی باعث بهبودی کامل این بیماری می شود. در اکثر بیماری های آمیزشی، درمان همسر یا شریک جنسی نیز ضرورت دارد.
 بهترین راه پیشگیری این بیماری ها، پایبندی به اصول اخلاقی و روابط خانوادگی و پرهیز از روابط جنسی مشکوک و پر خطر میباشد. هنگام تماس جنسی با افراد مشکوک به آلودگی، از وسایل حفاظتی مانند کاندوم استفاده شود. از رابطه جنسی با افراد متعدد اجتناب شود. در صورت مشاهده هرگونه علامت غیر طبیعی در ناحیه تناسلی مانند زخم در شریک جنسی از تماس پرهیز شود.
منابع: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی – انجمن اورولوژی ایران
گردآورنده: رقیه حاجی قلی خانی (کارشناس برنامه میانسالان مرکز بهداشت آق قلا)  - مورخه  اسفند 1398
 
انتهای پیام/
    گروه خبري   :   یادداشت تاریخ    :   1398/12/26 تعداد دفعات مشاهده    :   2135 بار ساعت    :   04:53:10
نظرات کاربران
نظرشما
نام
 
آدرس صندوق الکترونیکی
   
نظرات کاربران
 

 
آخرین اخبار سایت
در حال بارگذاری