اخبار و تازه ها
اخبار جزئیات خبر > اخبار و تازه ها - جزئيات اخبار
معاون امور بین الملل قوه قضاییه:
بازدید مقامات قضایی از زندان‌ها در پیگیری پرونده قضایی زندانیان موثر است

به گزارش اسپی دژ : غریب آبادی معاون امور بین الملل قوه قضاییه و دبیر ستاد حقوق بشردر حاشیه بازدید از زندان گرگان گفت: از زندان‌های مختلفی در کشور‌های اروپایی بازدید کرده‌ام بازدید‌های مکرر مقامات قضایی از زندان‌ها و رسیدگی به پرونده قضایی زندانیان و درخواست‌های آنان، از اقدامات برجسته و متمایز جمهوری اسلامی ایران است.
غریب آبادی گفت: زندانی امانتی نزد دستگاه قضایی و سازمان زندان‌هاست و ما باید از زندانی به خوبی مراقبت کنیم، زیرا او جرمی را مرتکب شده و در مقابل آن مجازاتی را دریافت کرده است و نباید فراتر از مجازات تعیین شده، مشکل دیگری را به زندانی تحمیل کرد.

دبیر ستاد حقوق بشر گفت: با نگاه تحولگرایانه رئیس قوه قضاییه به ویژه در خصوص کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها و توجه به مسائل مختلف زندانیان، نه تنها به مسائل شخصی آن‌ها بلکه به مسائل خانوادگی زندانیان نیز توجه ویژه شده است.

غریب آبادی گفت: در بازدیدی که امروز از زندان استان گلستان داشتیم، حسب گفتگو با زندانیان و مقامات قضایی، مقرر شد تعدادی از زندانیان با وجود اینکه مدتی از محکومیت آن‌ها باقی مانده است، با رافت اسلامی و استفاده از ظرفیت‌های قانونی از زندان آزاد شوند.

او گفت: همچنین با کمک‌های صورت گرفته، مشکلات مالی تعدادی دیگر از زندانیان نیز رفع شد که امروز تعدادی از آن‌ها آزاد می‌شوند.

دبیر ستاد حقوق بشر در مورد برخی از مشکلات در زندان‌ها گفت: ممکن است در زندان‌ها مشکلاتی مانند محدودیت فضا برای نگهداری زندانیان وجود داشته باشد، باید قوانین را اصلاح کنیم تا تعداد جمعیت کیفری کاهش پیدا کند.

دبیر ستاد حقوق بشر گفت: عناوین مجرمانه در کشور ما بسیار بالاست و عزم قوه قضاییه کاهش تعداد عناوین مجرمانه با کمک مجلس شورای اسلامی است.

غریب آبادی گفت: باید از نهاد‌های ارفاقی که در قوانین پیش بینی شده است به نحو احسن استفاده کنیم که در حال حاضر تحولی در این زمینه از جمله در استان گلستان شروع شده است.

امروز همچنین با حضور معاون حقوق بین الملل قوه قضاییه ۷ مددجوی زندان‌های گرگان و گنبد آزاد شدند.

در ادامه بازدید معاون امور بین الملل قوه قضاییه و دبیر ستاد حقوق بشر از زندان گرگان، دفتر معاضدت و مشاوره حقوقی کانون وکلای استان گلستان در زندان‌های استان افتتاح شد.

وکلای دادگستری هر هفته سه روز در زندان‌های گرگان و گنبدکاووس مستقر می‌شوند و به زندانیان مشاوره حقوقی رایگان ارائه می‌دهند.

رئیس کل دادگستری گلستان نیز گفت: مجموع بدهی این زندانیان ۳۰ میلیارد ریال بود که بیشتر این بدهی با گذشت شاکیان بخشیده شد.

حیدر آسیابی افزود: بخشی از بدهی این افراد هم از طریق پذیرش دادخواست اعسار زندانیان در دادگاه‌های استان، به صورت قسطی پرداخت می‌شود و مابقی بدهی نیز با کمک خیرین و ستاد دیه پرداخت شد.

آسیابی گفت: از ابتدای امسال تا کنون هم ۲۲۰ محکوم غیرعمد زندان‌های استان با کمک خیرین و ستاد دیه و گذشت شاکیان از زندان آزاد شده اند.
    گروه خبري   :   اجتماعی تاریخ    :   1400/10/24 تعداد دفعات مشاهده    :   9 بار ساعت    :   08:12:30
نظرات کاربران
نظرشما
نام
 
آدرس صندوق الکترونیکی
   
نظرات کاربران
 

 
آخرین اخبار سایت
در حال بارگذاری