اخبار و تازه ها
اخبار جزئیات خبر > اخبار و تازه ها - جزئيات اخبار
مقاله علمی؛
تاثیرات منفی سیگار بر قدرت باروری افراد

سیگار شانس موفقیت درمان های ناباروری را کاهش می دهد این اثرات حتی زمانی که خود بیمار سیگار نمی کشد ولی به طور مکرر در معرض دود سیگار قرار دارد (دود دست دوم سیگار ) نیز ایجاد می شود .

 

 
 
 
 
به گزارش راه اسپی دژ، عوامل متعددی وجود دارد که باروری زوجین را تحت تاثیر قرار می دهد. برخی از این عوامل شامل سن، سیگار، فشارروحی،وزن،ورزش سنگین،الکل،تعداد تخمک های موجود در تخمدان ها ،بیماری ها و شرایط زمینه ای است .

تعدادی از این عوامل خارج از کنترل انسان ها هستند . اگرچه برخی عوامل در طول زمان تغییر می کنند . باید به این نکته توجه داشت که شیوه زندگی سالم برای همسران،یک گام مهم برای رسیدن به هدف مشترک،یعنی داشتن کودک سالم است.

آلودگی محیطی و ناباروری :

سیگار،گازوئیل، بخار ناشی از رنگ ها و اگزوز اتومبیل جزو مواد آلوده کننده هستند . با توجه به تاثیر این مواد روی رشد و تکامل جنین توصیه می شود خانم های باردار تا حد امکان از آنها پرهیز نمایند .

سیگار اثرمنفی زیادی بر سلامت باروری دارد. مدت زمان لازم برای بارداری در یک خانم سیگاری 2 برابر یک خانم غیر سیگاری است .و افزایش احتمال جهش در سلول تخم را نیز می تواند به دنبال داشته باشد .

سیگار احتمال سقط خودبخودی و دیگر عوارض بارداری از جمله زایمان زودرس ،تاخیر رشد داخل رحمی جنین ،مشکلات سلامت شیرخواران و سندروم مرگ ناگهانی شیرخوار را افزایش می دهد.

تاثیر مواد شیمیایی موجود در تنباکو روی باروری شامل موارد ذیل است :

کاهش اسپرم

کاهش حرکت و کیفیت اسپرم

کاهش تعداد و کیفیت تخمک

کاهش خون رسانی به رحم و تخمدان ها

افزایش خطر بیماری های لوله های رحمی و بارداری خارج رحم

افزایش میزان سقط خودبخودی

همچنین سیگار شانس موفقیت درمان های ناباروری را کاهش می دهد این اثرات حتی زمانی که خود بیمار سیگار نمی کشد ولی به طور مکرر در معرض دود سیگار قرار دارد (دود دست دوم سیگار ) نیز ایجاد می شود .

ترک سیگار حداقل دو ماه قبل از لقاح خارج رحمی (IVF ) احتمال موفقیت آن را افزایش می دهد.

اگر زن یا شوهرسیگار می کشند ،مهمترین مساله ای که می تواند روی باروری آنها اثر بگذارد و آن را بهبود بخشد قطع سیگار است .

مردان نیز باید نگران هوایی که تنفس می نمایند باشند .فلزات سنگین موجود در اگزوز وسایل نقلیه سبب افزایش موادی در خون می شود که کیفیت اسپرم را کاهش می دهد .

 
تهیه و تنظیم: مرکز بهداشت آق قلا- واحد سلامت خانواده و جمعیت  
    گروه خبري   :   یادداشت تاریخ    :   1397/04/31 تعداد دفعات مشاهده    :   579 بار ساعت    :   07:23:24
نظرات کاربران
نظرشما
نام
 
آدرس صندوق الکترونیکی
   
نظرات کاربران
 

 
آخرین اخبار سایت
در حال بارگذاری