اخبار و تازه ها
اخبار جزئیات خبر > اخبار و تازه ها - جزئيات اخبار

تاثیر سن بر فرزندآوری زوجین

فرزندآوری در فرهنگ ایرانی اسلامی ما یک ارزش محسوب می شود. ارزشی که منطبق بر فطرت و غریزه انسانی است و برای تداوم نسل و بقا ضروری است

 
 
 
 
 

قوی شدن نیازمند ابزارهایی است، یکی از این ابزارها، حفظ اکثریت جمعیت جوان کشور است.

مقام معظم رهبری، فروردین 1399

تاثیر سن بر فرزندآوری زوجین

فرزندآوری در فرهنگ ایرانی اسلامی ما یک ارزش محسوب می شود. ارزشی که منطبق بر فطرت و غریزه انسانی است و برای تداوم نسل و بقا ضروری است. باروری یکی از مهمترین اتفاقات زندگی مشترک برای هر زوج است و داشتن فرزند بر استحکام خانواده می افزاید. توجه به زمان فرزند آوری یکی از نکات مهم در سلامت باروری است. سن مادر یکی از مهم ترین  عوامل باروری و فرزندآوری سالم بوده و با افزایش سن، شانس باروری موفق کاهش خواهد یافت. بنابراین مهم ترین مسئله ، افزایش سن زنان و مردان به ویژه در اولین تولد فرزند است که خطراتی برای سلامت بارداری و تولدهای بعدی فرزندان خود ممکن است داشته باشد. متاسفانه تاخیر در فرزندآوری در 10 تا 20 سال گذشته افزایش یافته است.

اگرچه وضعیت بهداشت، سلامت و مراقبت دوران بارداری امروزه بهبود یافته است، ولی این امر تاثیری بر روند کاهش توان باروری مرتبط با افزایش سن ندارد. زنان در طول دوره باروری با مسائل افزایش خطر ناباروری، عوارض حاملگی و عوارض جنینی روبرو هستند.  به طوریکه با افزایش سن توان باروری به تدریج کاهش می یابد این مساله از سن 30 سالگی شروع می شود ولی بعد از 35 سالگی کاهش باروری بیشتر است. به طوری که در یک ماه شانس بارداری یک خانم 30 ساله که تمایل به بارداری داشته باشد 20 درصد است این بدان معنا است که از هر 100 زن 30 ساله بارور که تمایل به بارداری دارند (در یک دوره یا سیکل) 20 خانم در آن دوره باردار شده و 80 خانم باید مجددا برای بارداری تلاش نمایند.  شانس بارداری در هر سیکل در سن 40 سالگی به کمتر از 5 درصد کاهش می یابد. باید به یاد داشت که زنان تا یائسگی بارور باقی نمی مانند. سن متوسط یائسگی حدود 51 سالگی است، ولی بیشتر زنان بعد از حدود 45 سالگی نمی توانند بارداری موفقیت آمیزی داشته باشند.

اثرات زیستی افزایش سن در زنان و مردان  بر باروری

 

کیفیت تخمک: سن یکی از دقیق ترین راهنماها برای بررسی کیفیت تخمک است. وقتی که سن زن افزایش می یابد، تعداد تخمک های با کروموزوم (تخمک های غیرعادی) زیاد شده و این بدان معناست که احتمال تشکیل سلول تخم با تعداد کروموزوم بیشتر (جنین های غیر طبیعی) بالا می رود. ذکر این نکته ضروری است که کاهش باروری به دنبال افزایش سن ناشی از کاهش تعداد و کیفیت تخمک ها است. ممکن است توان کم باروری یا سقط مکرر در یک خانم ناشی ازکیفیت پایین تخمک به دلیل افزایش سن باشد. این تغییرات به ویژه زمانی که سن خانم به میانه تا انتهای دهه چهارم زندگی می رسد دیده می شود.

شرایط جسمانی مادر : بارداری در سنین بالاتر از 40 سال  حتی با وجود تغییرات فیزیولوژیک در کلیه و قلب و یا بروز برخی بیماری های مزمن مانند فشارخون و بیماری قند .. با مراقبت های مناسب می تواند با موفقیت به پایان برسد. اما در سنین پایین تر بارداری سالم تر و ایمن تری را می توان تجربه نمود.

باروری و افزایش سن در مردان: شواهدی وجود دارد که نشان می دهد با افزایش سن آقایان، از حجم مایع منی و همچنین کیفیت اسپرم از نظر حرکت و شکل طبیعی و قدرت بارروی کاسته می شود به نحوی که زمان مورد نیاز برای بارداری همسر در مردان بالای 45 سال 5 برابر مردان 25 ساله است. همچنین افزایش سن مردان با افزایش مشکلات کروموزمی اسپرم همراه بوده و برخی مطالعات نشان داده اند شانس ابتلا به برخی بیماری های شدید روانی (مانند اسکیزوفرنی) و اوتیسم در فرزندان بیشتر می شود.

با افزایش سن مرد، بیضه ها کوچکتر شده، شکل اسپرم تغییر یافته و حرکت آن کاهش می یابد. از طرف دیگر افزایش سن مردان سبب بیماری هایی می شود که روی عملکرد جنسی و باروری مرد اثر گذار خواهد بود. اگر مردی مشکلاتی از قبیل کاهش میل جنسی یا نعوظ را داشته باشد، نیازمند بررسی از نظر سلامت جنسی است.

 

فاطمه گورسخوار

واحد سلامت خانواده شهرستان آق قلا
 
    گروه خبري   :   یادداشت تاریخ    :   1399/03/11 تعداد دفعات مشاهده    :   2453 بار ساعت    :   00:33:28
نظرات کاربران
نظرشما
نام
 
آدرس صندوق الکترونیکی
   
نظرات کاربران
 

 
آخرین اخبار سایت
در حال بارگذاری