اخبار و تازه ها
اخبار جزئیات خبر > اخبار و تازه ها - جزئيات اخبار

منطقه آزاد تجاری اینچه برون و تاثیر آن بر توسعه اقتصادی استان

منطقه آزاد تجاری اینچه برون یکی از مناطقی است که بناست در مجلس مورد بررسی قرار گرفته شود و پس از انجام رای گیری از سوی نمایندگان و موافقت آن ها این منطقه تجاری در گلستان شکل خواهد گرفت.

 
 
 
 
 
به گزارش راه اسپی دژ به نقل از کاسب امین؛ "یاسر رخشان" اقتصاددان و استاد دانشگاه در گفتگو با خبرنگار ما در خصوص تاثیر راه اندازی منطقه اینچه برون در گلستان و نقش آن در توسعه استان گفت: مناطق آزاد تجاری که غالبا در داخل یا مجاورت یک بندر واقع گردیده است که در آن ضمن مجاز شناختن تجارت با سایر کشورهای جهان قوانین گمرکی تسهیل می شود و هم در تعریف و هم کارکرد با مناطق ویژه اقتصادی متفاوت است.

وی اظهار کرد: ایده احداث این مناطق بعد از جنگ جهانی دوم و نخستین بار توسط کشورهای سوسیالیستی با اقتصاد بسته شکل گرفت. در ایران تا کنون ۷ منطقه آزاد تجاری تاسیس گردیده است که از جمله مهمترین اهدافی که طراحان این مناطق از احداث آن دنبال می کردند عبارت بود از:

- تسریع در انجام امور زیربنایی و اقتصادی

- سرمایه گذاری و افزایش درآمد عمومی

- تولید و صادرات کالاهای صنعتی

- اشتغال پایدار می باشد.

"رخشان" عنوان کرد: علیرغم ترسیم این اهداف زیبا ، اما مناطق آزاد نه تنها کمکی به افزایش تولید و صادرات کشور نکرده بلکه طبق گواهی آمار و گزارش بررسی عملکرد این مناطق به دلیل معافیتهای تعرفه ای میزان صادرات کالا از این مناطق حدود یک دهم واردات بوده است.

این استاد دانشگاه عنوان کرد: علاوه بر این به دلیل ضعف سیستمهای نظارتی و کنترل در این مناطق، اغلب قاچاق کالا نیز از همین مبادی انجام می گیرد و همچنین به دلیل نبود زیرساختهای مناسب، احداث این مناطق تنها سبب گسترش پدیده شوم زمین خواری و افزایش قیمت زمین و مسکن و در یک کلام تبدیل سرمایه مولد به سرمایه عقیم گردیده است.

بنابراین بررسی ها نشان می دهند مناطق آزاد دقیقا عکس اهداف طراحی شده عمل کردند و نتیجه معکوس به بار آوردند و سبب افزایش واردات ارزان و آسیب جدی به تولید کشور شده اند.

وی افزود: شواهد حاکی است لایحه مربوط به احداث ۸ منطقه آزاد تجاری جدید که شامل منطقه آزاد اینچه برون نیز می شود در روزهای آتی به مجلس می رود. لایحه ای که نه تنها مردم بلکه خیلی از مسئولین به آن چشم بسته و توسعه اقتصادی استان را در تصویب و اجرای آن جستجو می کنند.

"رخشان" در پایان تاکید کرد: با توجه به تجربیات ناموفق تاریخی که از احداث این مناطق وجود دارد و اینکه حتی کشورهای مبدع این مناطق نیز سالها پیش پی به نواقص و ناکارآمدی این مناطق پی بردند و از ایجاد مناطق جدید خودداری کردند، لذا از هم اکنون افق روشنی از جهت احداث این منطقه در استان گلستان برای اقتصاد بیمار استان پیشبینی نمی شود و به مسئولین خدوم استان توصیه می شود اهداف زیبای توسعه اقتصادی و اشتغال پایدار را در حمایت همه جانبه از تولید داخلی و اعمال سیاستگذاریها و جهت دهیهای مناسب بمنظور بهبود فضای کسب و کار و نیز درک صحیح از مبانی و پدیده های اقتصادی جستجو کنند.

انتهای پیام/

    گروه خبري   :   یادداشت تاریخ    :   1396/10/13 تعداد دفعات مشاهده    :   430 بار ساعت    :   08:01:03
نظرات کاربران
نظرشما
نام
 
آدرس صندوق الکترونیکی
   
نظرات کاربران
 

 
آخرین اخبار سایت
در حال بارگذاری